"C-kodu" Nasıl Alınır?

Tonilato (Ölçme Belgesi) ve Denize Elverişlilik Belgesi için Harç Girişi: 

Postaneden alınan e-devlet şifresi ile https://odemeler.uab.gov.tr/ (kolaylık olması açısından Google aramaya “ödemeler denizcilik” yazılarak arama yapılabilir) internet adresinden sisteme giriş yapılır. “Bireysel Kullanıcı” girişi yapıldıktan sonra TC Kimlik No ve e-Devlet şifresi girilir.

Çıkan sayfada sol taraftaki menüden harcı yatırılacak ilgili belge seçilir (Örnek: “Liman İşlemleri” başlığı altında ikinci sıradaki “Ölçme Belgesi” [Tonilato Belgesi=Ölçme Belgesi] veya “Denize Elverişlilik Harcı” seçilir).

Burada yıldızlı bölümler, yani ‘Gemi Net Tonilatosu’ ve ‘Gemi Adı’ kısımları doldurulur. ‘İndirimli hesaplayınız’ kısmı işaretlenmez (burası sadece tadilat veya makine değişikliği işlemi varsa işaretlenir, denize elverişlilik belgesi harç girişinde hiçbir şekilde işaretlenmez).

“Hesapla” butonuna basılarak bankaya yatırılacak değer belirlenmiş olur. Yeni çıkan “Başvur” butonu tıklanarak borçlanma aktif hale getirilir (yani bankanın sistemine tanımlanmış olur).

Bu andan itibaren Halk Bankası vasıtası ile (internet bankacılığı, bankamatik veya veznede sisteme girişteki TC kimlik numarası ibraz edilerek) ödeme yapılır ve harç dekontu alınır.

ÖTV’siz Yakıt İşlemleri için Harç Girişi:

Postaneden alınan e-devlet şifresi ile https://odemeler.uab.gov.tr/(kolaylık olması açısından Google aramaya “ödemeler denizcilik” yazılarak arama yapılabilir) internet adresinden sisteme giriş yapılır. “Bireysel Kullanıcı” girişi yapıldıktan sonra TC Kimlik No ve e-Devlet şifresi girilir.

Çıkan sayfada sol taraftaki menüden “Liman İşlemleri” ana başlığı altındaki (1)“Gemi Jurnallerinin Liman İdarelerinde Tasdiki” kısmı, “Denizcilik Genel Müdürlüğü Gelir Kalemi” ana başlığı altında olan (bu başlığın en altında) “Ötv'siz Yakıt Alım Defteri / Gemi Hareket Kayıt Jurnali” kısmında belge türü (2)“Gemi Hareket Kayıt Jurnali ve yine aynı yerden (3)”ÖTV’siz Yakıt Alım Defteri” seçilerek Denize Elverişlilik Belgesinde yazan Gemi Numarası kısmı doldurularak “Sorgula” butonuna basılır. Sistem, gemi ile ilgili diğer bilgileri otomatik olarak doldurur. Akabinde “Hesapla” butonuna basılarak bankaya yatırılacak değer belirlenmiş olur. Yeni çıkan “Başvur” butonu tıklanarak borçlanma aktif hale getirilir (yani bankanın sistemine tanımlanmış olur). (Toplamda 3 adet harç)

Bu andan itibaren Halk Bankası vasıtası ile (internet bankacılığı, bankamatik veya veznede sisteme girişteki TC kimlik numarası ibraz edilerek) ödeme yapılır ve harç dekontu alınır.